,,Jedan od ciljeva projekta jeste i identifikacija na kojim geografskim lokacijama postoje određene biljke, u kojoj količini, i na koji način se mogu iskoristiti. Istraživanje će vršiti Institut ,,Dr Josif Pančić“, i kroz četiri terenska obilaska biće sprovedene radionice za sve zainteresovane građane, gdje će ih upoznati o značaju biljaka, njihovoj upotrebi i korisnosti. Kroz projekat je odlučeno da sa bjelopoljske strane bude uklčjučeno 40 građana koji će imati priliku da potpuno besplatno prođu kroz ta četiri modula, a nakon čega će dobiti i sertifikat“, naveo je Đukić.
Kako navodi, istraživanja ljekovitog bilja vršiće se na planini Bjelasici i Pešterskoj visoravni, dijelu koji geografski pripada opštini Bijelo Polje.
,,Već do kraja godine planiramo otvoriti planinu Bjelasicu kao jedan od potencijala naše Opštine, a ovo istraživanje će dopuniti našu turističku ponudu na lokalitetu planine. U podnožju pešterske visoravni nalazi se Đalovića kanjon, gdje ćemo imati otvorenu pećinu krajem sljedeće godine. U saradnji sa institutom ,,Josif Pančić“ došli smo na ideju da to znanje koje oni posjeduju ostavimo i na lokalnom nivou“, ističe Đukić.
Najavio je da će kroz projekat ,,Poralist“ biti izrađena web platforma.
,,Na toj platformi biće dostupne sve informacije koje budu sakupljene tokom realizacije projekta, i ova platforma je jedan od najvećih benefita istog. Na njoj će biti dostupni svi geografski lokaliteti gdje se mogu nalaziti ljekovite biljke, u kojoj količini, i lista svih njenih primjena. Do sada smo se uglavnom bavili pripremom, imali smo nekoliko internih sastanaka projektnih timova sa obje strane, kao i predstavnicima Lokalne samouprave i naša ideja je dobila zeleno svjetlo“, navodi on.
Podjseća da u Bijelom Polju nema mnogo onih koji u dovoljnoj mjeri koriste sve ono što priroda pruža.
,,U Bijelom Polju imamo sugrađanku Ramizu Idrizović koja ljekovito bilje koristi u medicinske svrhe, koja je bila i gost na našoj konferenciji. Postoji i nekoliko sakupljača bilja koji ga suše kasnije i prodaju, i nekoliko porodica koje od ljekovitog bilja prave čajeve. U Prijepolju je situacija malo drugačija, pored onih koji bilje koriste u medicinkse svrhe, sakupljaju i prave čajeve, ima i onih koji proizvode sapune, kozmetičke preparate kao i jastuke“, pojašnjava Đukić.
Poziva zainteresovane građane da se jave za učešće na obukama, koje su besplatne.
,,Biće oprganizovane i studijske posjete Srbiji, tako da je obaveza zainteresovanih da imaju dobru volju kako bi prepoznali potencijale i prirodu na pravi način“, zaključuje Đukić.
Leave a Reply