Poslovni ambijent u sjevernom regionu sve nepovoljniji
Ekonomska situacija na lokalnom nivou prilično se komplikuje, sve je manje novih preduzeća, a ona koja i dalje posluju u Bijelom Poljuu susreću sa sa mnogim izazovima. U odnosu na ovaj problem, Željko Đukić, jedan od aktivnijih kada je u pitanju djelovanje NVO, ističe da njegova organizacija često ukazuje na probleme u privredi. On kaže da je prethodnih mjeseci intenzivno razgovarao sa privrednicima, od početnika u biznisu, odnosno mladih, do vlasnika uspješnih preduzeća iz Bijelog Polja, Berana, Rožaja, Bara, Tivta, Kolašina i Podgorice.
– Privreda kroz poreze i druge dažbine finansira državu i lokalnu samoupravu, ali te dvije instance vlasti nemaju razumijevanja za privrednike, njihove poteškoće i probleme u poslovanju. Lokalne i državne vlasti uvijek pronalaze načine kako da dodatno opterete privredu i da od privrednika uzimaju još da bi finansirali plate glomazne administracije, koja nije dovoljno brza i efikasna da odgovori na zahtjeve privrede – kazao je Đukić.
Dodaje da inspekcijski organi često nađu najmanju sitnicu da bi kaznili privrednika, kako bi kroz naplatu velikih kazni punili budžet.
– Postoje ozbiljni problemi sa tržištem rada, nedovoljan broj radnika i nedogovarajuća radna snaga na svim nivoima, počev od jednostavnih poslova, pa do srednjeg i visokog menadžmenta. Takođe, pojavio se i novi fenomen – nedovoljna zainteresovanost i nedostatak fokusa zaposlenih tokom obavljanja radnih zadataka, bez obzira na visinu plate. Sveukupan ambijent za poslovanje na sjeveru Crne Gore postaje veoma nepovoljan, bez obzira na djelatnost – ističe Đukić.
On je ocijenio da sektor poljoprivrede grca u problemima koji se ne rješavaju već decenijama.
– Sve je manje poljoprivrednika koji su motivisani da rade i žive na selu, prije svega zbog katastrofalne infrastrukture, niskih otkupnih cijena i otkupa koji nije na realnom nivou. Bez jake privrede ne možemo imati jaku državu, pa ni jak sjever – zaključio je Đukić.
Leave a Reply